Fotorelacja z wycieczki do Gdańska

W dniach 19 - 21 września 2023 roku uczniowie klas V – VII wyjechali na trzydniową wycieczkę do Gdańska. 

Przejazd i powrót pociągiem PKP, pomimo wielogodzinnej podróży, nie stanowił dużej uciążliwości, a stał się dodatkową atrakcją wycieczki.

Po obiedzie, zwiedzanie z przewodnikiem tego pięknego miasta rozpoczęliśmy od Złotej Bramy przeszliśmy ulicą Długą, zobaczyliśmy Ratusz Głównego Miasta, Długi Targ, Dwór Artusa, Złotą Kamienicę, fontannę Neptuna, kościół Mariacki, Bramę Mariacką, nadbrzeże Motławy i Żuraw. Po zakwaterowaniu i kolacji, o 22: 00 większość uczniów smacznie spała.

Drugiego dnia, po śniadaniu przeszliśmy do Muzeum II Wojny Światowej. Nowoczesna, multimedialna wystawa zrobiła na naszych uczniach duże wrażenie i wywołała sporo refleksji. Poznaliśmy historię narodzin totalitaryzmu, okropności wojny w analogii do współczesnych doświadczeń Ukrainy, oraz czasów powojennych w podzielonej Żelazną Kurtyną Europie. Kilka godzin w muzeum nie było jedyną atrakcją tego dnia. Z Muzeum II Wojny Światowej przeszliśmy na nabrzeże Motławy i „Czarną Perłą” popłynęliśmy na Westerplatte. Tam obejrzeliśmy miejsca bohaterskich walk polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. Przeszliśmy pod Pomnik Obrońców Wybrzeża i po zakupie pamiątek, korzystając z pięknej pogody spędziliśmy trochę czasu na plaży, a najodważniejsi pomoczyli nogi (i nie tylko) w ciepłych jeszcze wodach Zatoki Gdańskiej. Powrót „Czarną Perłą” dopełnił tę część dnia. Po kolacji, naszych uczniów czekała niespodzianka. Odbyliśmy wieczorny spacer na nabrzeże Motławy i podziwialiśmy wieczorną panoramę miasta z koła widokowego.

Trzeciego dnia, po śniadaniu, przeszliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności i zwiedziliśmy nowoczesną multimedialną wystawę przedstawiającą walkę robotników o wolną i suwerenną Polskę, historię i narodziny Solidarności oraz jej rolę w upadku ustroju komunistycznego. Oddaliśmy hołd poległym stoczniowcom pod pomnikiem przy Stoczni Gdańskiej i po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną.

Wszystkim bardzo podobała się taka niezwykła trzydniowa lekcja.

Muzeum II Wojny Światowej

 

Westerplatte

 

Muzeum Solidarności

 

Pozostałe atrakcje

 

Podróże pociągami

 

Film przygotowali uczniowie klasy VI - Damian i Maciek https://clipchamp.com/watch/3hiGrMSiFdU

Opublikował: Joanna Moszner
Data publikacji: 01-10-2023 16:03
Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie

Do góry