Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a kwiecień to Miesiąc Wiedzy nt. Autyzmu. W naszej szkole zorganizowaliśmy wydarzenia propagujące zrozumienie i wsparcie dla osób z autyzmem. 

Obecnie w Polsce w spektrum autyzmu żyje około 1% zdiagnozowanych dzieci.

Ich odmienne postrzeganie świata, nadwrażliwości, reagowanie w niestandardowy sposób mogą mieć różne „twarze”. Podczas zajęć postaraliśmy się, by uczniowie mogli sami doświadczyć podobnych trudności i lepiej zrozumieć osoby, które je mają. Sprawdziliśmy, czy naprawdę tak łatwo zapiąć guzik będąc ubranym w rękawice i z okularami na oczach; czy błahostką jest w takim stroju zbudować coś z klocków lub zawiązać sznurowadła.

Uczniowie wysłuchali także opowiadania o małej dziewczynce - „Czarodziejce” J. M. Chmielewskiej. Zapraszanie kogoś do wspólnej zabawy, ośmielanie do próbowania nowych rzeczy i szczera radość z sukcesów to przykłady, jak wspierać innych, nie tylko osoby dotknięte autyzmem. Przekonaliśmy się, jak miło jest usłyszeć o sobie coś miłego z ust ważnych dla nas osób - kolegów i koleżanek z klasy. Fajnie było również dostać niebieskiego cukierka w „Niebieski Dzień”, tak po prostu.

 

Opublikował: Joanna Moszner
Data publikacji: 03-05-2023 22:47
Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie

Do góry