Laboratoria przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem działań jest wsparcie uczniów w rozwijaniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości uczniowie mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności (https://www.gov.pl/web/laboratoria).

W naszej szkole uczniowie korzystają ze sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości m.in. na zajęciach Programowanie i robotyka.

 

Stale doskonalimy swoje umiejętności. Powstają nowe projekty, konstruujemy, programujemy, bawimy się…

 

W nowym roku szkolnym 2023/ 2024 ponownie realizujemy cykl zajęć – Koło robotyka i programowanie, na których wykorzystujemy sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Na tych zajęciach bawimy się interdyscyplinarnymi robotami Photon, które świetnie sprawdzają się na każdym etapie kształcenia. Korzystamy z aplikacji, która zawiera kilka interfejsów, a także z dodatkowych akcesoriów. Robot edukacyjny Photon ma bardzo ciekawe wyposażenie, na które składają się:

 • czujnik światła,
 • czujnik dotyku,
 • czujnik odległości od przeszkody,
 • czujnik wykrywania przeszkód,
 • czujnik dźwięku,
 • dźwięki,
 • czujniki mierzące przejechany dystans,
 • czujniki mierzące kąt obrotu,
 • zmiany kolorów czułek i oczu,
 • magnetyczne gniazda na akcesoria,
 • czujniki kontrastu podłoża.

Sterowanie robotem to wspaniała zabawa.

 

Budujemy z klocków LEGO® Education SPIKE™ Essential zaczynając od początkowych i łatwych, a kończąc na nieograniczonych i kreatywnych projektach.

 

Próbujemy swoich sił budując z klocków Abilix Krypton wybrane przez nas modele. Dostosowane narzędzia sprawiają, że nauka jest ciekawsza, przyjemniejsza, angażująca, a co za tym idzie bardziej efektywna. Programowalne roboty Abilix wspierają nas w zrozumieniu zawiłości przedmiotów ścisłych oraz rozwijają niezbędne w obecnym świecie kompetencje przyszłości takie jak: kreatywność, logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów i praca w grupie. Na zajęciach wykorzystujemy nowoczesną edukację w nurcie STREAM.

 

Zainteresowani mogą przygotować do druku 3D różne obiekty i wydrukować trójwymiarowe modele na zakupionej w ramach programu #Laboratoriaprzyszłości drukarce 3D, która posiada, dodatkowo dla naszego bezpieczeństwa, obudowę typu zamkniętego, a także wewnętrzne oświetlenie oraz kamerę umożliwiającą zdalne śledzenie postępów wydruku.

 

Opublikował: Joanna Moszner
Data publikacji: 22-03-2023 13:23
Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie

Do góry