Konkurs „Opolskie EkoGranty”

FINAŁ OPOLSKICH EKOGRANTÓW

Tegoroczny konkurs Opolskie EkoGranty rozstrzygnięty. Uwaga, uwaga… wygraliśmy po raz kolejny! Zwycięstwo mocno nas zaskoczyło. Za całoroczne zmagania z gospodarowaniem odpadami zdobyliśmy I miejsce - EkoGrant o wartości 11 000  zł oraz interaktywną podłogę SmartFloor. Gratulacje dla wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i dziadków. Podczas gali finałowej społeczność szkolną reprezentowały klasy starsze. Wystąpiła dla nas Lanberry. Koncert bardzo spodobał się młodzieży. A co zrobimy z wygraną? Muchy bzyczą, że nagrodę przeznaczymy na ciekawe wycieczki już jesienią.

 


EKOLOGICZNY DZIEŃ SPORTU Z OKAZJI DNIA ZIEMI

W naszej szkole sportu nie brakuje, nie brakuje nam także kreatywności. 22 kwietnia, nie zważając na chłód, uczniowie wzięli udział w sportowych potyczkach. Konkurencje były nietypowe, bo związane z segregacją odpadami i innymi dobrymi nawykami chroniącymi naszą planetę. Odbyły się wyścigi szeregów: zadaniem był m. in. bieg z kubkiem wody, rzuty odpadami do "śmietnika", układanie puzzli. Nastroje uczniów ścigających się w obszernych spodniach z drugiego obiegu były przednie. Klasa 7 przygotowała ciekawe przedstawienie o dzikich wysypiskach. Odbył się również quiz wiedzy o ekologii. Już od rana w klasach powstawały plakaty pt. "Piękno ziemi".

 


Ekograntowe zbiórki

Zbiórki odpadów już zakończone, czas na podsumowanie. Z pomocą zaangażowanych rodziców uzbieraliśmy 1490 kg makulatury oraz 1710 kg elektroodpadów. Otrzymane pieniądze uzyskane z przekazania surowców nie są zawrotną kwotą, która zasili konto Rady Rodziców. Jednak nie to było naszym pierwszym celem. Podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży na temat zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odzysku surowców oraz wprowadzania zużytego sprzętu do ponownego użytku pozwoli na mądrą utylizację zużytych elektroodpadów. Już nie wyrzucisz baterii do śmietnika, a wypełniony zeszyt ćwiczeń na pewno trafi do niebieskiego pojemnika, by stać się w przyszłości Twoim ręcznikiem do rąk.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zbierali w domach papier i elektroodpady.

Cieszymy się, że w praktyce, to w domu zaczyna się edukacja ekologiczna.

 


W styczniu uczestnicy koła plastycznego wykonali eko - domki dla owadów. Te hotele, dające schronienie dla różnych owadów, zostały wykonane z odpadów przeznaczonych do recyklingu.

 


We współpracy z firmą Green Office Ecologic zorganizowaliśmy zbiórkę elektroodpadów. 15 grudnia zapakowany po dach samochód odjechał z 1200 kilogramami elektrośmieci. Pomoc mieszkańców okazała się bardzo cenna - dziękujemy!

W marcu kolejna zbiórka, zbieramy dalej. Proszę pamiętać, by zużyty sprzęt był kompletny.

 


W listopadzie wykonywaliśmy świąteczne eko - ozdoby z wykorzystaniem zużytych płyt CD. Powstały zawieszki na choinkę, wieńce i świeczniki.

 


W szkole organizujemy eko - lekcje. Na takich zajęciach uczymy się, jak poprawnie segregować odpady, po co roślinom kompost, jak nie tworzyć zbędnych śmieci i dawać rzeczom „drugie życie”, a także eksperymentujemy z bioplastikiem.

 


Uczestniczymy w zajęciach poświęconych „Zapobieganiu powstawaniu odpadów” w Pracowni Muchy Odpaduchy w MCWE.

 


W październiku i w listopadzie wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowaliśmy Szkolny Kącik Wymiany Przedmiotów, na wzór ReUżytkowni z centrum Opola. Bez płacenia wymienialiśmy się rzeczami, które nam się już znudziły, a innym jeszcze się przydadzą.

 


Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na logo konkursu „Opolskie Ekogranty”. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

 


Gdy emocje nam już opadły po zdobyciu pierwszej nagrody w konkursie Opolskie EkoGranty i po wakacyjnej przerwie, zapraszamy na drugą edycję konkursu. Oczywiście damy z siebie wszystko i tym razem!

W tegorocznej edycji konkursu zbieramy:

  • elektroodpady (od października do marca),
  • przedmioty na wymianę do Szkolnej ReUżytkowni (od października do lutego),
  • makulaturę (w marcu).

Finał „Opolskich EkoGrantów”

8 maja w Opolskim Amfiteatrze odbyła się gala podsumowująca konkurs „Opolskie EkoGranty”. Okazało się, że nasza szkoła zdobyła pierwsze miejsce! Z rąk Prezydenta Miasta i przedstawicieli wydziału GOK Urzędu Miasta otrzymaliśmy ekogrant w wysokości 8000zł (do przeznaczenia na działania związane z gospodarką odpadami komunalnymi i edukacją). Wszystkich uczestników powitała Mucha Odpaducha wraz z Wróżką Odpadusią, a spotkanie swoim koncertem uświetniła Cleo. Warto było starać się od początku roku szkolnego, by móc stanąć na scenie jako laureat. Jesteśmy wdzięczni organizatorom i wszystkim zaangażowanym w działania konkursowe. To nasz wspólny sukces!

 

Ekologiczny Dzień Sportu

Wielkimi krokami zbliża się już koniec naszych zmagań w konkursie Opolskie EkoGranty. Poprzez udział w Eko Olimpiadzie postanowiliśmy sprawdzić naszą wiedzę na temat segregacji odpadów, recyklingu i troski o zasoby naturalne. Bardzo potrzebna okazała się umiejętność współpracy i porozumiewania się. 

Drużyny klas młodszych startowały w różnych nietypowych, bo ekologicznych, konkurencjach sportowych: pokonywały tor przeszkód, niosąc szklankę wody i starając się nie uronić ani kropelki, rzucały do celu kulkami, które wykonały z gazet, wspólnie rozwiązywały karty ćwiczeń dotyczące segregacji oraz ochrony środowiska, był też hokej (krążek i kij z papieru toaletowego), a na koniec budowanie miasteczka z kartonowych pudeł. 

Klasy starsze pokonywały slalom z butelek, trafiały do kartonu orzechami włoskimi i brały udział w wyścigu na gazetach. Z plastikowych zakrętek powstały kolorowe mozaiki. 

Cały wykorzystany „sprzęt sportowy” został wyrzucony do odpowiednich kontenerów na odpady. Każdy wysiłek został nagrodzony - uczniowie klas młodszych wykonali dla swoich kolegów medale, były też drobne upominki i odrobina słodkości.

22 marca to Światowy Dzień Wody. W naszej szkole temat wody powracał na zajęciach jak fala, by pokazać jak jest cenna i jak dbać o jej zasoby. Odbył się m.in. Dzień Otwarty, w którym przyszli uczniowie odkrywali wodny świat poprzez doświadczenia i eksperymenty. Uczniowie całej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Gdzie ukryła się woda?”. Dla pierwszej klasy przygotowano zajęcia poświęcone stanom skupienia wody, cyklowi hydrologicznemu, uczniowie dowiedzieli się, jak powstają chmury, do czego można wykorzystać deszczówkę oraz spróbowali jak maluje się lodem.

 

PDFDZIEŃ ZIEMI Do 27 kwietnia zbiórka makulatury bez tektury (10,56MB)

„EkoGranty”- działamy dalej

W styczniowej zbiórce zebraliśmy 350 kilogramów zakrętek od butelek plastikowych. Serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i zapraszamy do aktywnego udziału w następnych akcjach.

W lutym i marcu zbieramy zgniecione butelki plastikowe (z zakrętkami lub bez, w miarę możliwości podzielone na bezbarwne i kolorowe) oraz drobne elektroodpady (zepsute piloty, ładowarki, telefony, tablety, klawiatury, myszki, drobny sprzęt AGD do 50 cm długości).

Nagrodą dla najaktywniejszych szkół będzie udział w wydarzeniu kulturalnym. Warto się postarać, bo przygotowana niespodzianka będzie bardzo atrakcyjna.

Zbiórki to nie wszystko. W centrum Opola powstało wyjątkowe miejsce - ReUżytkownia, gdzie każdy może przyjść, oddać niepotrzebne rzeczy (w dobrym stanie, które pewnie stałyby się odpadem) i wymienić je bezpłatnie na inne.  Nasi uczniowie też ją odwiedzili - wrócili zadowoleni z workami pełnymi rzeczy, którym dadzą „nowe życie”.

https://www.smieciopolis.opole.pl/opolskie-ekogranty-podsumowanie-akcji-odwiedzenie-reuzytkowni/

 

mucha1.jpeg

Od października do końca kwietnia społeczność naszej szkoły zostanie zaangażowania w różne działania proekologiczne w ramach udziału w konkursie „Opolskie EkoGranty”.mucha2.jpeg

Celem konkursu jest edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami, w szczególności selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, działań zmierzających do osiągnięcia przez gminę odpowiednich poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz zapobiegania powstawaniu odpadów.

W każdym miesiącu zaproponujemy uczniom inne działania.

Już w październiku posadzimy nowe drzewa w naszej dzielnicy i wokół szkoły.

W listopadzie będzie Dzień Bez Kupowania - na szkolnym korytarzu zorganizujemy Kącik Wymiany Przedmiotów.

Otrzymaliśmy ciekawe materiały dydaktyczne, z pomocą których w każdej klasie zostaną przeprowadzone specjalne ekolekcje o poprawnym sortowaniu odpadów, dbaniu o zasoby i ograniczaniu tworzenia nowych odpadów.

Zaprosimy uczniów do tworzenia prac plastycznych. Z tych już tworzonych powstanie szkolny kalendarz, a może nawet nasze prace zostaną wydrukowane w miejskim kalendarzu.

Odwiedzimy Miejski Punkt Elektroodpadów. Tam oddamy zużyte baterie, żarówki, płyty CD czy ładowarki. Wybierzemy się również do ReUżytkowni - miejsca, gdzie niepotrzebne rzeczy można przynieść i wymienić na inne.

W styczniu zorganizujemy obchody Dnia bez opakowań foliowych. W tym dniu odbędzie się zbiórka zakrętek od butelek PET. Można już je zbierać i przynosić do szkoły.

W lutym - zbiórka butelek PET i drobnych elektroodpadów. Zapraszamy do aktywnego udziału.

Światowy Dzień Wody przypada w marcu. Nasze zajęcia poświęcone tematyce wody uświetnią prace plastyczne.

Wiosnę powitamy na sportowo, bo już w kwietniu czeka nas Ekologiczny Dzień Sportu.

W programie wyjątkowa koszykówka, siatkówka, kręgle i wiele innych konkurencji.

Z okazji Dnia Ziemi posprzątamy naszą okolicę ze szpecących ją śmieci. Nasz bystry wzrok i sprawne ręce dotrą w różne zakamarki.

O każdej akcji poinformujemy uczniów i ich rodziny poprzez plakaty na stronie internetowej oraz na drzwiach szkoły lub ogłoszą ją wychowawcy.

Realizacja działań jest punktowana. Szkoły, które zbiorą najwięcej punktów, otrzymają EkoGrant (nagrodę finansową do wykorzystania na wydatki związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi).

Zapraszamy do czynnego udziału w naszych ekologicznych zmaganiach i już dziś dziękujemy za wszelkie zaangażowanie. Wspólnie uczymy młode pokolenie o rzeczy bardzo ważnej, dotyczącej naszej przyszłości.

mucha1.jpeg

Opublikował: Joanna Moszner
Data publikacji: 13-10-2022 10:29
Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie

Do góry