O patronie

logo_sloneczko-s.jpeg

Kawalerowie Orderu Uśmiechu to ludzie, którzy reprezentują różne kraje, zawody, poglądy, religie. Łączy ich wszystkich idea czynienia dobra słabszym i bezbronnym. Czynienia dobra poprzez dzielenie się tym, co mają: sercem, wiedzą, umiejętnościami, talentami, dobrami materialnymi. Otrzymanie tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu oznacza, że w życiu człowieka, który go otrzymał, miały miejsce znaczące działania na rzecz dzieci. Przyznany Order zaświadcza, że człowiek, który go nosi,  czyni wiele dobrego, że w jego życiu, pośród codziennych spraw, znalazł się czas i miejsce na czyny szlachetne, na dzielenie się z dziećmi tym, co ma w sobie najlepszego.

Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie znane postaci jak:

 • Ojciec Święty Jan Paweł II
 • Matka Teresa z Kalkuty
 • Irena Sendlerowa
 • Anna Dymna
 • Janina Ochojska
 • ks. Jan Twardowski
 • ks. Arkadiusz Nowak
 • Astrid Lindgren
 • Małgorzata Musierowicz
 • Wanda Chotomska
 • Ewa Szelburg – Zarembina.

Szczególną uwagę należy zwrócić na tych, którzy żyją blisko nas. Są to m. in.: ks. Zygmunt Lubieniecki, Stanisław Jacek Chlebda, Helena Wąchała oraz Teresa i Kazimierz Jednoróg.

Pośród Kawalerów są zarówno osoby świeckie i duchowne, naukowcy i nauczyciele, pisarze i lekarze, sportowcy i artyści, a wszystkich ich łączy nadzwyczaj wielkie serce otwarte dla dzieci.

Dewiza Kapituły Kawalerów Orderu Uśmiechu brzmi:

„Dobro wszystkich dzieci na świecie najwyższym celem ludzi szlachetnych”.


Uroczyste nadanie imienia:

8 czerwca 2011 roku odbyła się uroczystość nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu naszej szkole. Zaszczycili nas swoją obecnością: Wójt Gminy Dąbrowa Marek Leja, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Wieczorek, Sekretarz Gminy Rudolf Szymainda, Wicekanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Halina Seroczyńska, Rzecznik Praw Dziecka i Ucznia w Kuratorium Oświaty w Opolu Pani Liliana Bisowska, pracownicy urzędu gminy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, sympatycy szkoły, rodzice i oczywiście  opolscy Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Ksiądz Zygmund Lubieniecki, Helena Wąchała, Stanisław Jacek Chlebda, Mirosław Mandryga, Teresa i Kazimierz Jednorogowie.

Uroczystość rozpoczęła msza, na której poświęcono sztandar.  Przed budynkiem szkoły, zgodnie z przyjętym ceremoniałem Pan Wójt – w imieniu fundatorów czyli mieszkańców gminy Dąbrowa - przekazał go w ręce dyrektor szkoły, a następnie uroczyście przyjęli go uczniowie.

Pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru wbili: Wójt i Przewodniczący Rady Gminy.  Odsłonięto też tablicę z cytatem z wiersza Wandy Chotomskiej „Dajcie dzieciom słońce, dajcie dzieciom miłość…” ufundowaną przez Radę Rodziców. W szkole przygotowano okolicznościowe wystawy. Ostatnia część uroczystości odbyła się  w budynku OSP w Sławicach gdzie miał miejsce występ artystyczny naszych uczniów i obiad. Nawiązując do ceremoniału dekoracji Orderem Uśmiechu nasi goście poddani zostali próbie wypicia „pucharu kwaśnej cytryny”. Wszyscy zakończyli ją promiennym uśmiechem.

BO

 


Kawalerowie Orderu Uśmiechu w naszej szkole

Dnia 15 listopada gościliśmy w murach naszej szkoły Kawalerów Orderu Uśmiechu – Państwa Teresę i Kazimierza Jednorogów. Przybliżyli nam swoją działalność, opowiedzieli o swojej pracy i roli Fundacji w życiu osób niepełnosprawnych. Dla wszystkich nas była to doskonała lekcja czynienia dobra potrzebującym.

 


Kawaler Orderu Uśmiechu Pan Stanisław Jacek Chlebda w naszej szkole

Dnia 13. 3. 2013 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Sławicach odbyło się spotkanie z Kawalerem Orderu Uśmiechu, panem Stanisławem Jackiem Chlebdą.

Uroczystość ta była wyjątkowo ważna zarówno dla uczniów, jak i Grona Pedagogicznego, gdyż PSP w Sławicach nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Podczas uroczystości pan Chlebda zaprezentował różnego rodzaju flagi Polski oraz wyjaśnił różnice między nimi. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m. in. jaką nazwę nosi flaga umieszczona na statku, a ich szczególne zainteresowanie wzbudziły przyniesione rekwizyty w postaci flag, sztandarów i proporców, które w trakcie spotkania każdy uczeń mógł dotknąć i obejrzeć z bliska. Oprócz tego uczniowie dowiedzieli się jaka postawa obowiązuje w obecności sztandaru. Spotkanie trwało ok. 50 minut. Gość został bardzo ciepło przyjęty i pożegnany oklaskami.

 


Bliżej Patrona Szkoły

W roku szkolnym 2012/2013 był realizowany projekt Bliżej Patrona Szkoły. Miał on na celu przybliżenie uczniom wybranych znakomitości spośród grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. Szczegółowe poznanie życia i działalności wybranych Kawalerów odbywało się w różnych atrakcyjnych formach (prezentacje multimedialne, gazetki, wystawy, quizy, śpiewanie piosenek, przedstawienie). W ten sposób uczniowie poznali prof. Zbigniewa Religę, Majkę Jeżowską, Stevena Spielberga i Matkę Teresę z Kalkuty.

 


"Dobry grudzień" w PSP w Sławicach

Już drugi rok w PSP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Sławicach realizowany jest projekt wewnętrzny "Bliżej patrona szkoły". Jego celem jest przybliżenie uczniom sylwetek ludzi wyróżnionych przez dzieci Orderem Uśmiechu. Ostatnio uczniowie zapoznali się z działalnością Anny Dymnej - znanej aktorki, założycielki fundacji "Mimo wszystko".

Mieli również możliwość zazngażowania się w praktyczne działania na rzecz podopiecznych Fundacji - osób niepełnosprawnych intelektualnie. I tak:

 • wykonali kartki urodzinowe dla Oliwii Gandeckiej - podopiecznej Fundacji;
 • wykonali prace plastyczne na temat "Magia świąt", które wezmą udział w licytacji organizowanej przez program II Polskiego Radia, na rzecz Fundacji Anny Dymnej;
 • zgromadzili ubrania w ramach akcji Fundacji "Ciuch w ruch";
 • przeprowadzili zbiórkę pieniężną, z której dochód został wpłacony na konto Fundacji.

Ponadto zebrano artykuły higieniczne i pielęgnacyjne dla Hospicjum dla Dzieci w Opolu. Przeprowadzono też zbiórkę artykułów dla zwierząt ze schroniska w Opolu: suchy pokarm, puszki, makaron, ryż, kaszę, a także koce, ręczniki, poduszki itp.

 


Marek Michalak to polski pedagog specjalny, działacz społeczny, publicysta, doktor nauk społecznych oraz kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W latach 2008 – 2018 pełnił funkcję Rzecznika Praw Dziecka. 

W trakcie swojej kadencji Marek Michalak prowadził kampanię pod hasłem „Reaguj na przemoc wobec dzieci. Masz prawo”. Jego celem było zmienienie świadomości Polaków w kwestii przemocy wobec najmłodszych. 

Marek Michalak odwiedza szkoły, aby inspirować dzieci do działania, promować wartości takie jak szacunek, współpraca i troska o innych. 

Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu odwiedził nas 10 kwietnia 2024. Dzięki temu spotkaniu dzieci mogły dowiedzieć się więcej o swoich prawach, a także o tym, jak ważne jest dbanie o dobro swoje i innych. 

Podczas tej wizyty, zaprezentował również swoją najnowszą książkę “Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Przedstawiającą refleksje na temat uniwersalnych wartości, takich jak miłość, tolerancja, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza.

 

Opublikował: Barbara Ottenbreit
Data publikacji: 03-07-2018 19:33
Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie

Do góry