Tłumaczymy żywioły

"Tłumaczymy żywioły" to projekt edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych Aglomeracji Opolskiej charakteryzujący się nowatorskim podejściem do wspomagania rozwoju nauczania uczniów w zakresie nauk matematyczno - przyrodniczych i kompetencji kluczowych polegających na współpracy pomiędzy 26 szkołami podstawowymi z AO, placówkami systemu oświaty w zakresie rozwijania zainteresowań, uzdolnień, kompetencji kluczowych.

PDFRegulamin uczestnictwa uczniów w projekcie Tłumaczymy żywioły (452,88KB)

21 i 22 kwietnia klasa II i III uczestniczyła w zajęciach "Bezpieczny w sieci" z zakresu TIK i cyberprzestrzeni w ramach projektu "Tłumaczymy żywioły". Uczniowie zapoznani byli z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, poznali pojęcie danych osobowych oraz jak chronić je w dzisiejszych czasach.

 

W ramach projektu „Tłumaczymy żywioły” chętni uczniowie kl. II uczestniczyli w zajęciach matematyczno - przyrodniczych realizowanych metodą eksperymentu. W ciągu 10 dwugodzinnych spotkań poznawali tajniki czterech żywiołów – ziemi, wody, powietrza i ognia. Zarówno ich pozytywną jak i negatywną stronę. Przeprowadzili kilka eksperymentów, wykonali urządzenia do pomiaru żywiołów, a podsumowaniem była wycieczka rowerowa do lasu w celu obserwacji przyrody, oczywiście pod kątem żywiołów.

 

Uczniowie kl. IV - VI trzykrotnie uczestniczyli w warsztatach odbywających się w MCWE w Opolu.

  • Były warsztaty przyrodnicze prowadzone metodą eksperymentu, podczas których uczniowie pracowali z mikroskopem, przeprowadzali eksperymenty z drożdżami itp.
  • Podczas zajęć informatycznych zapoznawali się z zasadami funkcjonowania urządzania do programowali i kodowania micro bit.
  • Uczestniczyli również w warsztatach autoprezentacji. Prowadząca, p. Joanna Szymczak poprzez zabawy z uczniami wskazywała im jak mogą radzić sobie ze stresem podczas wystąpień na forum klasy, bądź większym. Uczniowie podczas praktycznych ćwiczeń opowiadali o sobie, swoich bliskich, czy zainteresowaniach. Zwieńczeniem zajęć była autoprezentacja przed uczniami z innej szkoły, podczas której nasi wychowankowie świetnie się zaprezentowali.

 

Kolejny wyjazd uczniów naszej szkoły w ramach projektu „Tłumaczymy Żywioły” odbył się 13 października do Hydropolis we Wrocławiu. Uczniowie zwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Zdobyli wiele ciekawych informacji dotyczących wody w różnych kontekstach. Oprócz tego uczestniczyli w warsztatach nt. minerałów.

 

17 października w ramach projektu "Tłumaczymy żywioły" Pan dr Piotr Dobrowolski przeprowadził zajęcia dla uczniów klas IV - VI na temat bezpieczeństwa w sieci. Dzieci miały okazję wczuć się w bohatera filmu animowanego i podejmować za niego decyzje "dobre" jak i "złe".

 

W ramach wyjazdów projektowych – 26 października uczniowie kl. IV - VI pojechali do Ośrodka Edukacji Ekologiczno - Geologicznej Geosfera w Jaworznie. Na terenie dawnego kamieniołomu stworzono park, w którym można zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi Jaworzna z okresu triasu, zrelaksować się przy tężni solankowej czy wziąć udział w grze terenowej. Uczniowie byli także w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, gdzie korzystając z kilkunastu urządzeń mogli swobodnie eksperymentować. Wyjazd bardzo podobał się wszystkim uczestnikom i opiekunom.

 

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu "Tłumaczymy żywioły" wyjechali na wycieczkę do Chorzowa. W Planetarium Śląskim odwiedzili Międzynarodową Stację Kosmiczną, dowiedzieli się ile jest gwiazdozbiorów i jak się nazywają. Poznali budowę planet oraz mogli zobaczyć jak wyglądało niebo 200 lat temu i jak będzie wyglądało w grudniu. Uczniowie wzięli udział w seansie oraz w warsztatach. Dzięki temu zostali wysłani w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków Wszechświata.

 

Kolejne ciekawe zajęcia w MCWE, tym razem w pracowni Muchy Odpaduchy. Podczas zajęć z recyklingu – drugie życie odpadów, robiliśmy papier czerpany i masę, z której formowaliśmy dowolne kształty. Zajęcia były interesujące, a my aktywnie spędziliśmy czas, co widać na dołączonych zdjęciach.

 

W minioną środę – 16 XI odbył się event podsumowujący projekt „Tłumaczymy żywioły”.

Naszą szkołę reprezentowali na nim Dominik Baldy kl. IV, Aleksander Dewienkowski - kl. IV, Damian Mazurkiewicz - kl. V, Maciek Rogala - kl.V, Emilia Chochel - kl. VI i Laura Hennek - kl. VI, którzy z materiałów zgromadzonych podczas wyjazdów projektowych przygotowali relacje. Zostały one połączone z ich wypowiedziami nt. wyjazdów i w profesjonalny sposób nagrane w pracowni MCWE. Nad wszystkim czuwał i koordynował pan Bartek Zacharewicz z MCWE. Z materiałów powstał film, który został wyświetlony podczas eventu na pl. Kopernika w Opolu.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, po naciśnięciu linku:

https://clipchamp.com/watch/VWaCbq6VsOs

Wycieczka Poznań

Dnia 31. 03. 2023 roku klasa VI udała się na wycieczkę do Poznania na Targi Motoryzacyjne.

Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu ‘’Tłumaczymy Żywioły’’. Podczas Targów Motoryzacyjnych, uczniowie uczestniczyli w pokazach motocyklowych, mieli okazję obejrzeć różne modele samochodów, rowerów, motorów od najstarszych i pierwszych, aż po najnowsze. Brali udział w zajęciach na symulatorze wypadku samochodowego.

 

Sześcioosobowa grupa uczniów z klas IV - VI reprezentowała naszą szkołę podczas gry terenowej w ramach projektu „Tłumaczymy żywioły”. Uczniowie kierując się otrzymaną mapą musieli odnaleźć oznaczone punkty spotkań i na każdym rozwiązać otrzymane zadanie. Zadania dotyczyły segregacji odpadów, żywiołów, określania odczynu wody itp. Podsumowaniem gry były zajęciach ruchowe i praktyczne ćwiczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

 

Opublikował: Joanna Moszner
Data publikacji: 30-05-2021 19:16
Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie

Do góry