Narodowe Święto Niepodległości

102 lata Niepodległej Polski

Święto Niepodległości – polskie święto narodowe – obchodzone jest co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Przez tak długi czas naszego kraju nie było, podzieliły go między siebie trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja. Nie było polskiego rządu, polskich szkół, ale byli Polacy, którzy nigdy nie zapomnieli języka polskiego. Im też zawdzięczamy odzyskanie wolności pod koniec I wojny światowej. Właśnie 11 listopada 1918 roku władzę nad wojskiem przejął Józef Piłsudski, wielki polski polityk i mąż stanu.

Do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono to święto tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Potem wybuchła II wojna światowa i Dnia Niepodległości znowu nie było. Dopiero 15 lutego 1989 roku Sejm przywrócił to święto pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten jest wolny od pracy i zajęć szkolnych.

Narodowe Święto Niepodległości to ważne święto dla nas, Polaków. Powinno  nam uświadomić, że nie zawsze  żyliśmy  w wolnym kraju.

/opracowała Alicja Jaszcza/

 

 

 

 

na czas kwarantanny...

 

 

 

Opublikował: Krystyna Borecka
Data publikacji: 10-11-2020 17:19
Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie

Do góry