Konkurs „Opolskie EkoGranty”

mucha1.jpeg

Od października do końca kwietnia społeczność naszej szkoły zostanie zaangażowania w różne działania proekologiczne w ramach udziału w konkursie „Opolskie EkoGranty”.mucha2.jpeg

Celem konkursu jest edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami, w szczególności selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, działań zmierzających do osiągnięcia przez gminę odpowiednich poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz zapobiegania powstawaniu odpadów.

W każdym miesiącu zaproponujemy uczniom inne działania.

Już w październiku posadzimy nowe drzewa w naszej dzielnicy i wokół szkoły.

W listopadzie będzie Dzień Bez Kupowania - na szkolnym korytarzu zorganizujemy Kącik Wymiany Przedmiotów.

Otrzymaliśmy ciekawe materiały dydaktyczne, z pomocą których w każdej klasie zostaną przeprowadzone specjalne ekolekcje o poprawnym sortowaniu odpadów, dbaniu o zasoby i ograniczaniu tworzenia nowych odpadów.

Zaprosimy uczniów do tworzenia prac plastycznych. Z tych już tworzonych powstanie szkolny kalendarz, a może nawet nasze prace zostaną wydrukowane w miejskim kalendarzu.

Odwiedzimy Miejski Punkt Elektroodpadów. Tam oddamy zużyte baterie, żarówki, płyty CD czy ładowarki. Wybierzemy się również do ReUżytkowni - miejsca, gdzie niepotrzebne rzeczy można przynieść i wymienić na inne.

W styczniu zorganizujemy obchody Dnia bez opakowań foliowych. W tym dniu odbędzie się zbiórka zakrętek od butelek PET. Można już je zbierać i przynosić do szkoły.

W lutym - zbiórka butelek PET i drobnych elektroodpadów. Zapraszamy do aktywnego udziału.

Światowy Dzień Wody przypada w marcu. Nasze zajęcia poświęcone tematyce wody uświetnią prace plastyczne.

Wiosnę powitamy na sportowo, bo już w kwietniu czeka nas Ekologiczny Dzień Sportu.

W programie wyjątkowa koszykówka, siatkówka, kręgle i wiele innych konkurencji.

Z okazji Dnia Ziemi posprzątamy naszą okolicę ze szpecących ją śmieci. Nasz bystry wzrok i sprawne ręce dotrą w różne zakamarki.

O każdej akcji poinformujemy uczniów i ich rodziny poprzez plakaty na stronie internetowej oraz na drzwiach szkoły lub ogłoszą ją wychowawcy.

Realizacja działań jest punktowana. Szkoły, które zbiorą najwięcej punktów, otrzymają EkoGrant (nagrodę finansową do wykorzystania na wydatki związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi).

Zapraszamy do czynnego udziału w naszych ekologicznych zmaganiach i już dziś dziękujemy za wszelkie zaangażowanie. Wspólnie uczymy młode pokolenie o rzeczy bardzo ważnej, dotyczącej naszej przyszłości.

mucha1.jpeg

„EkoGranty”- działamy dalej

W styczniowej zbiórce zebraliśmy 350 kilogramów zakrętek od butelek plastikowych. Serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i zapraszamy do aktywnego udziału w następnych akcjach.

W lutym i marcu zbieramy zgniecione butelki plastikowe (z zakrętkami lub bez, w miarę możliwości podzielone na bezbarwne i kolorowe) oraz drobne elektroodpady (zepsute piloty, ładowarki, telefony, tablety, klawiatury, myszki, drobny sprzęt AGD do 50 cm długości).

Nagrodą dla najaktywniejszych szkół będzie udział w wydarzeniu kulturalnym. Warto się postarać, bo przygotowana niespodzianka będzie bardzo atrakcyjna.

Zbiórki to nie wszystko. W centrum Opola powstało wyjątkowe miejsce- ReUżytkownia, gdzie każdy może przyjść, oddać niepotrzebne rzeczy (w dobrym stanie, które pewnie stałyby się odpadem) i wymienić je bezpłatnie na inne.  Nasi uczniowie też ją odwiedzili- wrócili zadowoleni z workami pełnymi rzeczy, którym dadzą „nowe życie”.

https://www.smieciopolis.opole.pl/opolskie-ekogranty-podsumowanie-akcji-odwiedzenie-reuzytkowni/

 

Opublikował: Joanna Moszner
Data publikacji: 13-10-2022 10:29
Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie

Do góry